Miras Tereke Davası Nedir? | Türkiye'nin Emlak Forumu!

Miras Tereke Davası Nedir?

Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Emlak Forumu Konu Bilgileri

Kategori Adı Gayrimenkul Hukuku
Konu Başlığı Miras Tereke Davası Nedir?
Konuyu başlatan Mehmet Özcan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Ozan

Mehmet Özcan

Emlak Forumu / CEO
Yönetici
Kurucu Üye
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,209
Üye Puanı
8
Konum
Kocaeli
Web Sitesi
www.korfezemlak.com
Cinsiyet
Erkek
Murisin terekesinin tesbiti ile birlikte tereke davası açılabiliyor ve bu dava ile birlikte farklı davalar da açılabiliyor. İptal, tenkis, mirasın taksimi gibi konular da söz konusu mahkemede işleniyor ve sonuca varılıyor. Hak sahibinin vefat etmesi ile birlikte işlemler başlıyor ve tereke davasına start veriliyor. Tereke tesbitinde avukatlar ve ilgili isimler görev alıyor ve tesbit sonuçlarına göre de mahkeme yön buluyor. Miras ehliyetine tam anlamıyla sahip olabilmek ve bu hakkı kazanabilmek için, murisin(mal sahibi) ölümü anından yaşıyor, yani hayatta olmanız gerekiyor. Olumlu şartlar arasında gösterilen en önemli detaylardan bir tanesi olarak da karşımıza bu detay çıkıyor. Mirastan mahrum bulunmamak da olumsuz şartlar arasında en önemli detay olarak karşımıza çıkıyor.

Önemli bir detayı da dipnot olarak sizinle paylaşmak istiyorum… Muristen önce ölen ve o sağken hayatta olmayan kişi, hiçbir şekilde mirasçısı olamıyor. Bu işlem resmi belge ile de belirtilmiş olsa yine de miras hakkı hiçbir şekilde o kişiye verilmiyor. Kanunlarda yer alan sağ doğmak şartı ile ceninin mirasçılığı da kabul görüyor. Bu gerçekten ilginç bir madde ancak ülkemizde çok defa örneklerini görmüş bulunuyoruz ve resmi kayıtlarda da bu tip örnekler yer alıyor diyebiliriz. Miras hak sahibi olmayan kişiler hakkında da, mal sahibinden daha önce ölmüş gibi işlem yapılıyor ve miras hakkı hiçbir şekilde bu kişilere verilmiyor.

Mahkeme tarafından başlatılan süreç çok uzun sürmüyor ve aksi durumlar olmadığı sürece kısa sürede sonuçlanıyor. Miras terek davası ile birlikte mirasın devredilmesi ve pay edilmesi gibi durumlar da söz konusu oluyor ve ilgili mahkemelerce dava sonuca ulaştırılıyor.
 

Ozan

Emlak Forum Üye'si
Katılım
19 Ara 2019
Mesajlar
1
Üye Puanı
0
Konum
Bilecik
Teşekkürler.