EMLAKÇILARIN GENEL SORUNLARI | Türkiye'nin Emlak Forumu!

EMLAKÇILARIN GENEL SORUNLARI

Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Emlak Forumu Konu Bilgileri

Kategori Adı Emlakçıların Sorunları
Konu Başlığı EMLAKÇILARIN GENEL SORUNLARI
Konuyu başlatan Mehmet Özcan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Mehmet Özcan

Mehmet Özcan

Emlak Forumu / CEO
Yönetici
Kurucu Üye
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,201
Üye Puanı
8
Konum
Kocaeli
Web Sitesi
www.korfezemlak.com
Cinsiyet
Erkek
Gayrimenkul sektörü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe yıldızı parlayan bir sektör haline gelmekte ve büyümektedir. Bu büyümeyle birlikte de sektörde yaşanan sorunlar artmaktadır. Sektörde sorunlar arttıkça da emlakçıların yaşadığı problemler çoğalmaktadır. Yaşanılan problemler o kadar çoktur ki burada ancak belli başlı olanlarını ele alabiliriz.

Öncelikle hukuk devletinde yaşadığımıza göre yaşamın birçok alanında yasal düzenlemelerin olması gerekmektedir. Emlak sektörü gibi önemli bir alanda yasal düzenlemelerin yeterli olmaması, sektörün en büyük sorunu olarak kabul edilebilir. 2018 yılında kabul edilen yönetmelik kimilerine göre yeterli görülmekteyse de sektörde yer alan birçok emlakçıya göre mesleğin önü kesilmek istenmektedir. İşini layıkıyla yapan emlakçıların bu yönetmelikten olumsuz etkileneceği görüşü çoğunluktadır.

Teknik sorunlar emlak sektörünün önemli sorunlarındandır. Emlak komisyoncusunun teknik bilgi eksikliği sektöre olan güveni azaltmaktadır. Ne alıcı ne de satıcı teknik yönden bina kalitesini, binanın kullanımından kaynaklanan teknik bir sorun var olup olmadığını anlayamaz. Böyle durumlarda da emlakçı alıcı ve satıcıya gerekli bilgileri verebilip onları yönlendirebilmelidir. Buna istinaden sektörde bilgi sahibi, donanımlı, tecrübeli emlakçıların yer alması gerekmektedir ve önceden de belirttiğimiz gibi sektöre olan saygı ve güven tekrar arttırılmalıdır.

Ekonomik etkenlerin sektöre etkisini tartışmak anlamsızdır. Ülke ekonomisinin gidişatı belki de en çok emlak sektörünü etkilemektedir. Konut kredisi faizleri emlak sektörüyle yakından ilgilidir. Faiz oranlarının yükselmesi emlakçıların işini zorlaştırmakta, oranların düşmesi ise sektöre hayat vermektedir. İstikrarlı bir ekonomi her alanda olduğu gibi emlak alanında da can simididir.

Değinilmesi gereken diğer bir konu da sahibinden emlak satışıdır. Bu konu emlakçıların en çok muzdarip olduğu konulardan biridir. Sahibinden emlak satışı birçok dezavantajı da beraberinde getirir. Öncelikle yetersiz pazarlama söz konusu olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz yeteri kadar alıcı adayı çekemezsiniz. Ayrıca tanıtım konusunda da güçlük çekebilirsiniz. Çünkü emlakçılar kendi portallarında ve çeşitli internet sitelerinde satılık gayrimenkulleri tanıtırlar. Sonra yanlış fiyat belirlemesi yapabilirsiniz. Piyasaya iyi hâkim olmadığınız varsayımında düşük fiyatlara gayrimenkullerinizi satabilirsiniz ve son olarak zaman kaybı yaşayıp sinirlerinizi yıpratabilirsiniz.