Emlak Kursu
Türkiye'nin ilk MEB onayli
Emlak ve Danismanlik Kursu
0212 654 17 60

www.emlakkursu.com
Çekmeköy Gayrimenkul
Çekmeköy Bölgesinde Lider
Gayrimenkul Ofisi

www.cekmekoygayrimenkul.com
Hazir Emlak Sitesi
Emlak Ofisleri Için
Profesyonel Hazir Emlak Sitesi

www.haziremlaksitesi.com
Kurumsal Emlak Sitesi
Kurumsal Emlak Ofisleri Için
Profesyonel Kurumsal Emlak Sitesi

www.kurumsalemlaksitesi.com

Gönderen Konu: KAT MÜLKİYETİ HUKUKU  (Okunma sayısı 2936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim EROL

  • Çekmeköy Gayrimenkul
  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 686
  • Cinsiyet: Bay
  • Bölgesinde Lider Gayrimenkul Danışmanı
    • Çekmeköy Gayrimenkul
KAT MÜLKİYETİ HUKUKU
« : 20 Şubat 2010, 18:34:08 »
KAT MÜLKİYETİ HUKUKU

Tamamlanmış bir kagir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından kurulan mülkiyet haklarına “kat mülkiyeti” denir.(Kat Mülkiyeti K.M.1) Diğer bir anlatımla kat mülkiyeti, arsa payı ve ana gayrimenkuldeki ortak yerlerde bağlantılı özel bir mülkiyettir.

Kat mülkiyeti, ya sözleşme ile veya mahkeme kararı ile kurulur.Eğer tüm paydaşlar birlikte tapu idaresine bir dilekçe ile başvururlarsa o halde hazırlanacak sözleşme çerçevesinde kat mülkiyeti kurulur.Ancak kendi aralarında anlaşıp birlik oluşturamazlarsa paydaşlardan biri veya birkaçının açacağı taksim ve izalei şuyuu davası sonucunda koşulları var ise hakim kat mülkiyeti kurulması sureti ile ortaklığın giderilmesine karar verir.

Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için şu koşulları bulunması gerekir.
- Ana yapının tamamlanmış olması
- Bölümlerin bağımsız olması
Ana taşınmazın tümünün kat mülkiyetine çevrilmesi
Ana yapının kagir olması (tamamen veya kısmen ahşap yapılarda kat mülkiyeti kurulamaz)
Müşterek mülkiyetin zorunlu olması: KMK 1.maddesine göre, ana taşınmazın tümü bir tek kişiye ait olsa bile, bu malikin dilekçe ile tapu idaresine başvurması veya istemde bulunması üzerine ana taşınmazın mülkiyeti kat mülkiyetine çevrilebilir.Böylece her bağımsız bölüm, ayrı bir taşınmaz niteliği kazanır. Ancak ana taşınmaz tapuya iştirak halinde mülkiyet olarak kayıtlı ise, bu mülkiyet müşterek mülkiyete çevrilmeden (kalb edilmeden) taşınmaz üzerinde kat mülkiyeti kurulamaz.

Üzerinde kat mülkiyeti kurulan bir ana taşınmaz “kat malikleri kurulu”nca yönetilir ve yönetim tarzı; kanunların emredici kurallarına aykırı olmayacak tarzda hazırlanacak bir “yönetim planı” ve kat malikleri kurulunun ayrıca alacağı kararlarla yönetilir. Yönetim planının değiştirilebilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün (4/5) oyu şarttır.Ancak kat maliklerinin KMK.m33 uyarınca mahkemeye başvurma hakları saklıdır. Bu yolla, yönetim planının değiştirilmesini çoğunluk kararı ile değişikliği gerçekleştirilebilir. Kat mülkiyetine ilişkin davalar, taşınmazın bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılır. (KMK.m.33)

Kat maliklerinden biri veya bir kaçı yönetim planını imzalamaktan kaçınırlarsa; yönetici veya kat maliklerinden her hangi biri,mahkemeye başvurarak, yönetim planının imzalanmış sayılmasına karar verilmesini isteyebilirler.

Kat malikleri kurulunun aldığı bir karardan zarar gören veya bu kararın kanuna, yönetim planına veya iyi niyet kurallarına aykırı olduğunu iddia eden her kat maliki,dava açmak suretiyle bu kararın iptal veya değiştirilmesini isteyebilir.

Kat malikleri,kat malikleri kurulunun onayını almadıkça, kendi bağımsız bölümünde değişiklik yapamaz.Aksi taktirde yönetici veya her bir kat maliki dava açarak yapılan değişikliğin ortadan kaldırılmasını ve eski hale dönüştürülmesini dava edebilir.

Kat maliklerinden veya bağımsız bölümlerde kiracı veya başka sıfatlarda oturanlar veya buraları kullananlar;genel hükümlere, iyi niyet kurallarına veya yönetim planına aykırı davranışta bulunurlarsa; kat maliklerinden biri veya yönetici mahkemeye başvurarak, hakimin duruma müdahale etmesini ve gerekli uyarıda bulunmasını isteyebilir.Bağımsız bölümü kullanan ve fakat kat maliki olmayanlar aleyhine açılacak dava kat malikine de yöneltilebilir ve verdikleri zararlardan ötürü kat maliki ile birlikte müteselsilen sorumlu olurlar.

Hakim davayı haklı bulursa davalıya uyarıda bulunur.Davalı bu uyarıya rağmen davranışlarından vazgeçmezse,daha önceki bakan hakime başvurularak davalının KMK m33/son gereğince para cezası ile cezalandırılması istenilir. Ayrıca şayet davalı,hakimin kendisine uyarıda bulunduğu günden başlamak üzere 1 yıl süreyle adı geçen davranışını aralıksız sürdürürse; bu kere diğer bağımsız bölüm malikleri,davalının bağımsız bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini yetkili mahkemeden isteyebilirler.

Kat malikleri kurulu, bu konuda dava açılmasına oy çokluğu ile karar vermişse,davayı kuruldan aldığı yetkiye dayanarak yönetici açar.Oy çokluğu ile karar alınmamışsa diğer maliklerden herhangi biri davayı açabilir.Hakim davayı haklı bulursa,davalının bağımsız bölümünün dava günündeki değeri davalıya ödenmek koşuluyla mülkiyetin davalıya devrine karar verir.

KAT İRTİFAKI

Kat irtifakı, bir arsa üzerinde yapılmakta ya da ileri de yapılacak yap ya da yapıların ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli bağımsız bölümleri üzerinde yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyet Yasası hükümlerine göre kurulan bir irtifak hakkı çeşididir. Bu hakka sahip o alanlara da “kat irtifakı sahibi” denilir.
Kat irtifakının kurulması için şu koşulların bulunması gerekir.
Ana yapının tamamlanmamış olması gerekir.
Yapılacak bölümlerin bağımsız olması gerekir.
Kat irtifakının yapılacak yapının tamamında kurulması gerekir.
Arsanın malikinin ya da tüm maliklerinin gerekli belgelerle birlikte Tapu sicil müdürlüğüne istemde bulunması gerekir.
Realty World Garanti Gayrimenkul
Çekmeköy Taşdelen Sancaktepe Bölgesinde
Uzman Gayrimenkul Danışmanı

İletişim: 0216 526 26 01 ve 0532 310 87 37
Web Sitesi ve İlanlarımı Görmek İçin TIKLAYIN 


* Emlak Forum un En Popüler Bölümleri